Škoda Enyaq (2026): Proč se vyplatí verze 85 i přes útok levnějšího Elrogu?

Píše se rok 2026 a trh s elektromobily v České republice už dávno není tou divokou džunglí, jakou byl na začátku dekády. Prvotní nadšení vystřídala pragmatická kalkulace a Škoda Enyaq, která v roce 2020 působila jako odvážný experiment, se stala stabilním pilířem českých firemních flotil i movitějších rodin. Jenže zatímco dříve bojoval Enyaq hlavně s nedůvěrou k elektřině jako takové, dnes čelí mnohem rafinovanějšímu nepříteli – kanibalismu ve vlastní stáji. Příchod menšího a levnějšího modelu Elroq postavil potenciální kupce před těžké rozhodování. Enyaq ale v modelovém roce 2026 vytáhl své nejsilnější zbraně: dospělost, brutální výkon nové pohonné jednotky a konečně funkční software.

Během našeho týdenního testování vrcholné verze 85x v luxusním provedení Laurin & Klement jsme se snažili zjistit, zda má tento „elektrický Kodiaq“ stále co nabídnout řidiči, který vyžaduje maximální univerzálnost. Už to není ten lehce dýchavičný tlouštík s pomalým infotainmentem, který jsme kritizovali před lety. Modernizace na verzi 85 přinesla zásadní technický posun, který je cítit v každém kilometru. Enyaq se proměnil v suverénní dálniční křižník, který se nebojí ani mrazivého rána na Vysočině, ani rychlého přesunu po německém autobahnu.

Pokud dnes uvažujete o koupi, zapomeňte na staré skladové zásoby s označením „80“. Na sekundárním trhu, například v síti Das WeltAuto nebo u certifikovaných dealerů, se sice začínají objevovat ojetiny kolem 850 000 Kč, ale ty postrádají to nejdůležitější – nový hardware pohonu. Námi testovaná specifikace L&K 85x sice svou cenovkou atakuje hranici 1,7 milionu korun, ale v rámci operativních leasingů se její měsíční splátka díky vysoké zůstatkové hodnotě drží překvapivě nízko. Zde je podrobný pohled na to, proč je tento vůz v roce 2026 v nejlepší kondici svého života.

Škoda Enyaq - Obrázek 1

Architektura MEB v nejlepší formě: Co skrývá technika verze 85x?

Základem všeho je stále modulární platforma pro elektromobily (MEB), která však pro modelový rok 2026 prošla hloubkovou revizí. To nejdůležitější se odehrálo na zadní nápravě. Starý elektromotor o výkonu 150 kW nahradila zcela nová jednotka s kódovým označením APP550. Tento motor je nejen silnější, ale díky efektivnějšímu tepelnému managementu a novému invertoru i výrazně úspornější. U verze 85x se k němu přidává asynchronní elektromotor na přední nápravě, což dohromady dává systémový výkon 210 kW (286 koní).

Parametr
Hodnota (Škoda Enyaq 85x L&K)
Pohon
4×4 (Dva elektromotory)
Výkon
210 kW (286 k)
Točivý moment
545 Nm (zadek) + 134 Nm (předek)
Baterie (využitelná)
77 kWh (Lithium-ion)
Max. nabíjecí výkon (DC)
175 kW
Objem kufru
585 litrů
Reálný dojezd (Zima / Léto)
360 km / 490 km

APP550 mění pravidla hry: Zapomeňte na línou „osmdesátku“

Když jsem poprvé seděl za volantem původního Enyaqu 80, dynamika byla sice plynulá, ale chyběla jí ona pověstná elektrická jiskra. Nová verze 85x je úplně jiná káva. Zrychlení z 0 na 100 km/h za 6,6 sekundy sice na papíře nevypadá jako hodnota z říše supersportů, ale v reálném provozu je to drtivá síla. Díky točivému momentu 545 Nm na zadních kolech reaguje auto na plyn okamžitě. Předjíždění na krátkých úsecích okresek je nyní naprosto bezpečné a suverénní. Co nás ale překvapilo nejvíce, je kultivovanost. Nový motor APP550 je ještě tišší než jeho předchůdce a v kabině vládne i při dálničních 130 km/h téměř absolutní ticho.

Zásadním průlomem je však tepelný management baterie spojený se softwarem 4.0. Starý Enyaq v zimě nabíjel pomalu, protože baterie byla studená. V roce 2026 má Enyaq konečně manuální i automatický předehřev. Zkoušeli jsme to v praxi: stačí v navigaci zvolit nabíječku (nebo stisknout tlačítko v menu „Baterie“) a auto začne akumulátor temperovat na ideálních 25–30 stupňů Celsia. Výsledek? U stojanu Ionity jsme i při venkovních 2 stupních nad nulou okamžitě dosáhli nabíjecího výkonu 175 kW. Z 10 % na 80 % jsme se dostali za 28 minut, což je čas, který sotva stačí na rychlou kávu a vyřízení e-mailů.

Spotřeba se během našeho testu pohybovala v rozumných mezích. V mrazivém týdnu s častým využíváním topení a vyhřívání sedadel jsme jezdili za 19,8 kWh/100 km v kombinovaném režimu. Na dálnici při dodržování limitů počítejte s odběrem kolem 23–24 kWh. To znamená, že i v nejhorších podmínkách máte k dispozici bezpečných 300 kilometrů dojezdu s rezervou. V letním období není problém se v městském a příměstském provozu dostat na 14 kWh/100 km, což reálný dojezd posouvá k hranici 500 kilometrů.

Škoda Enyaq - Obrázek 2

DCC+ a souboj s hmotností: Jak se krotí 2,2 tuny na českých okreskách?

Enyaq je těžké auto, o tom není sporu. Váha akumulátorů v podlaze mu sice dává nízké těžiště, ale 2 200 kg pohotovostní hmotnosti je v zatáčkách znát. Naše testovaná verze L&K byla vybavena novou generací adaptivního podvozku DCC+, který využívá dvouventilové tlumiče (podobně jako nový Superb či Kodiaq). Rozdíl oproti standardnímu podvozku je propastný. V režimu Comfort se auto nese s noblesou, kterou mu může závidět i leckteré prémiové SUV z Německa. Drobné nerovnosti a záplaty na silnicích druhé třídy Enyaq doslova vymaže.

Musíme se však zastavit u volby kol. Náš kousek stál na obřích 21palcových discích, které sice vypadají na parkovišti fantasticky, ale na rozbité dálnici D1 už narážejí na limity fyziky. I s DCC+ podvozkem jsou na ostrých příčných nerovnostech cítit jemné vibrace a do kabiny pronikají utlumené rány. Pokud hledáte absolutní komfort, doporučujeme zůstat u 19palcových nebo maximálně 20palcových kol. Vyšší profil pneumatiky autu nesmírně pomůže v plavnosti a navíc o pár kilometrů prodlouží dojezd díky nižšímu valivému odporu. V režimu Sport podvozek ztuhne a omezí náklony, ale nečekejte žádné sportovní ambice – Enyaq je a zůstane křižníkem pro klidnou a plynulou jízdu.

Luxus jménem L&K versus ergonomické přešlapy dotykové doby

Interiér verze Laurin & Klement v barvě koňakové kůže je jedním z nejútulnějších míst, kde můžete trávit čas v zácpě na Jižní spojce. Materiály jsou špičkové, slícování příkladné a pocit z vnímané kvality je o několik úrovní výše než u konkurenční Tesly Model Y nebo sesterského Volkswagenu ID.4. Místa je tu královsky – díky absenci středového tunelu je v interiéru vzdušnost, kterou spalovací auta nabídnout neumí. Zadní pasažéři mají pro nohy tolik prostoru, že si tam mohou doslova tancovat, a kufr o objemu 585 litrů s řadou háčků a sítí je pro rodinu naprosto dostačující.

Bohužel ani v roce 2026 se Škoda nezbavila některých ergonomických přešlapů, které nás vytáčejí. Pod hlavním 13palcovým displejem se stále nachází dotyková lišta pro ovládání hlasitosti. I když je v této verzi konečně podsvícená, stále je to řešení k vzteku. Často si o ni opřete ruku při ovládání infotainmentu a nechtěně si rádio „osolíte“. Stejně tak volant s dotykovými ploškami (pokud nezvolíte klasická tlačítka) není ideální. Na druhou stranu musíme pochválit obří head-up displej s rozšířenou realitou, který promítá modré šipky navigace přímo na vozovku. To je technologie, která reálně pomáhá a v noci unavuje oči mnohem méně než sledování mapy na tabletu.

Škoda Enyaq - Obrázek 3

Software 4.0 jako vykoupení a proč chtít Matrix LED světlomety

Software byl u prvních Enyaqů největším trestem pro majitele. Sekání, zamrzání, nefunkční aplikace. V roce 2026 s verzí 4.0 je to jiný svět. Systém startuje okamžitě po usednutí do vozu, reakce na dotyk jsou bleskové a plánovač tras s nabíjecími zastávkami konečně funguje inteligentně. Auto ví, u jaké stanice máte jakou kartu (Powerpass), jaký je tam aktuální výkon a kolik času tam strávíte. Už nemusíte používat externí aplikace jako ABRP, vestavěná navigace je v ČR naprosto kompetentní.

Dalším prvkem, na kterém v bazaru nebo konfigurátoru trvejte, jsou Matrix LED světlomety. Škoda je v tomto segmentu na špici. Světla mají desítky segmentů, které umí vymaskovat několik aut najednou. Můžete jet celou noc s dálkovými světly a nikoho neoslníte, zatímco krajnice máte osvětlené jako za bílého dne. Je to zásadní bezpečnostní prvek, zejména pokud často jezdíte trasu Praha–Brno nebo přes lesy v pohraničí, kde hrozí střet se zvěří.

Ekonomika provozu v roce 2026: Servisní pasti a zůstatková hodnota

Vlastnictví elektromobilu v roce 2026 má svá specifika. Servisní interval je sice nastaven na dva roky bez omezení kilometrů, ale my doporučujeme navštívit servis každý rok pro kontrolu brzd (které se kvůli rekuperaci málo používají a mohou zatuhnout) a výměnu kabinového filtru. Cena běžné prohlídky se v autorizovaných servisech pohybuje kolem 4 500 až 6 000 Kč. Povinné ručení a havarijní pojištění jsou u elektromobilů stále o něco dražší (náklady kolem 30 000 Kč/rok pro Prahu), což je dáno vysokou pořizovací cenou a drahými opravami po nehodách (zejména pokud dojde k poškození schránky akumulátoru).

Typické závady a na co si dát pozor:

  • 12V baterie: I když máte obří trakční baterii, auto stále startuje klasická 12V baterka. Pokud auto dlouho stojí, může se vybít a vy neodjedete. V roce 2026 už je software lepší, ale kontrola stavu v bazaru je nutná.
  • Mechanismus klik: Výsuvné kliky u verze Coupé občas v mrazech stávkují.
  • Degradace akumulátoru: Po 150 000 km bývá u Enyaqu využitelná kapacita stále kolem 90–92 %, pokud nebyl denně nabíjen na 100 % na ultrarychlých nabíječkách. V diagnostice servisu si vždy nechte vyjet protokol „State of Health“.
Škoda Enyaq - Obrázek 4

Enyaq vs. Tesla Model Y a Hyundai Ioniq 5: Český patriotismus nebo korejská efektivita?

Konkurence v roce 2026 nespí a Enyaq to má těžké. Tesla Model Y je stále levnější a nabízí lepší softwarový ekosystém i vlastní síť Superchargerů, ale pokulhává v kvalitě zpracování a komfortu podvozku. Hyundai Ioniq 5 zase díky 800V architektuře nabíjí ještě rychleji než Škoda, ale jeho futuristický design není pro každého a kufr je proti Enyaqu citelně menší.

Model
Cena (ojetina 2026)
Výhoda
Nevýhoda
Škoda Enyaq 85
1 150 000 Kč
Komfort, vnitřní prostor, servisní síť
Ergonomie ovládání, vyšší hmotnost
Tesla Model Y Long Range
1 050 000 Kč
Efektivita, software, Superchargery
Hlučný podvozek, spartánský interiér
Hyundai Ioniq 5 (77 kWh)
1 100 000 Kč
Extrémně rychlé nabíjení (800V)
Malý kufr, specifický design

Analýza trhu ukazuje, že Enyaq si drží cenu nejlépe z této trojice. Český zákazník oceňuje „Simply Clever“ detaily (škrabka ve víku pátých dveří, deštník ve dveřích) a fakt, že servis najde v každém okresním městě. Zatímco Tesla je gadget na kolech, Enyaq je auto, kterému jen náhodou někdo vyměnil nádrž na naftu za baterky.

Výhody a Nevýhody

  • ✅ Nová pohonná jednotka 85: APP550 dává autu konečně důstojnou dynamiku a vyšší efektivitu i v zimě.
  • ✅ Komfort podvozku DCC+: Na správných kolech jde o jeden z nejpohodlnějších vozů na českých silnicích.
  • ✅ Software 4.0: Konečně stabilní systém s inteligentním plánováním tras a předehřevem baterie.
  • ❌ Ergonomie interiéru: Dotyková lišta pod displejem a absence fyzických tlačítek pro klimatizaci jsou stále otravné.
  • ❌ Vnitřní konkurence (Elroq): Menší sourozenec nabízí 80 % schopností Enyaqu za 70 % jeho ceny.
  • ❌ Hmotnost: 2,2 tuny jsou cítit při prudkém brzdění i v utažených zatáčkách, což zvyšuje opotřebení pneumatik.

Verdikt redakce

Škoda Enyaq v roce 2026 konečně dospěla. Pokud hledáte elektromobil, který vás nebude štvát softwarovými chybami, v zimě vás nezradí u nabíječky a odveze celou rodinu i s hromadou krámů v absolutním tichu a pohodlí, je verze 85x tou nejlepší volbou. Ano, cenovka 1,6 milionu za verzi L&K je sebevědomá, ale dostáváte za ni produkt, který už netrpí dětskými nemocemi.

Rozdíl mezi Enyaqem a Elrogem je v oněch 115 litrech v kufru a pocitu většího luxusu. Pokud máte dvě děti a psa, Elroq vám bude malý a příplatek za Enyaq se vám vrátí v podobě rodinného klidu při každém balení na hory. Enyaq už není jen „elektromobil pro nadšence“, je to plnohodnotná alternativa ke Kodiaqu pro ty, kteří mají kde nabíjet a chtějí si užívat ticho a plynulost, kterou vám žádný diesel nenabídne. Jen se proboha vyhněte těm 21palcovým kolům.

Galerie