Automobilový trh v roce 2026 prochází zvláštní katarzí. Po letech bezhlavého úprku k dotykovým displejům a eliminaci všeho mechanického se výrobci začínají pokorně vracet k tomu, co skutečně funguje. Volkswagen Golf osmé generace byl při svém uvedení v roce 2020 symbolem tohoto digitálního poblouznění – auto, které bylo mechanicky skvělé, ale uživatelsky tak frustrující, že odradilo i skalní příznivce značky. Facelift označený jako 8.5, který v roce 2026 dominuje showroomům i trhu zánovních ojetin, je v podstatě veřejnou omluvou Wolfsburgu. Inženýři dostali za úkol jediné: vrátit Golfu jeho intuitivnost a vyžehlit softwarový chaos, který z dříve neochvějného etalonu udělal terč posměchu.
Během našeho redakčního testování jsme s modernizovaným Golfem strávili intenzivní týden, během kterého jsme ho protáhli ranní pražskou špičkou i dálničními přesuny na trase Praha–Ostrava. Když jsem seděl za volantem, okamžitě jsem pocítil tu změnu paradigmatu. Už nemusíte pětkrát klepat na displej, abyste si v noci ztlumili větrák, a volant už na vás nereaguje haptickým cukáním pokaždé, když ho pevněji sevřete v zatáčce. Překvapilo nás, jak moc dokáže návrat k fyzickým tlačítkům a nová generace infotainmentu MIB4 změnit celkové vnímání vozu. Golf se v roce 2026 opět cítí jako auto postavené pro řidiče, nikoliv pro programátory ze Silicon Valley.
Pokud dnes uvažujete o kompaktním hatchbacku, faceliftovaný Golf 8.5 se jeví jako nejrozumnější volba v segmentu. Startovní cena za skladové vozy s motorem 1.5 TSI (85 kW) se v České republice aktuálně pohybuje kolem 650 000 CZK, ale pokud chcete námi testovanou verzi Style s mild-hybridním pohonem eTSI a převodovkou DSG, připravte si minimálně 820 000 CZK. Je to hodně peněz za „lidové auto“, ale v tomto hloubkovém rozboru si ukážeme, proč je právě tato iterace Golfu momentálně technicky nejdokonalejším benzínovým kompaktem na trhu a proč byste se měli vyhnout bazarovým kusům z let 2020–2023, i kdyby vypadaly sebelákavěji.

Technický základ EA211 Evo2 a převodovky DSG: Co se změnilo pod plechy?
Pod kapotou modernizovaného Golfu tepe nejnovější evoluce čtyřválce 1.5 TSI s přídomkem Evo2. Nejde jen o drobný update, ale o motor, který byl konstruován s ohledem na extrémní efektivitu a budoucí emisní restrikce. Využívá variabilní geometrii lopatek turbodmychadla (VTG), což je v segmentu benzínových motorů stále unikát, a pracuje v úsporném Millerově cyklu. Zásadní je pro nás v testu mild-hybridní systém eTSI, který využívá 48V startér-generátor spojený s motorem pomocí řemenu. Ten dokáže autu pomoci při rozjezdech 12 kW a 50 Nm, což zcela eliminuje prodlevu turbodmychadla v nízkých otáčkách.
Parametr | VW Golf 1.5 eTSI DSG (2026) |
Motor | 1.5 TSI Evo2 (4 válce, Turbobenzín + MHEV) |
Výkon | 110 kW (150 k) při 5 000 – 6 000 ot./min |
Točivý moment | 250 Nm při 1 500 – 3 500 ot./min |
Převodovka | 7stupňová DSG (DQ200, suché spojky) |
Pohon | Přední náprava |
Zrychlení 0–100 km/h | 8,4 s |
Objem kufru | 381 litrů / 1 237 litrů |
Kombinovaná spotřeba (test) | 5,4 – 5,8 l / 100 km |
1.5 eTSI vs 2.0 TDI: Má ještě smysl tankovat naftu, když benzín jezdí za pět litrů?
Když jsme Golf protáhli naším standardním testovacím okruhem, palubní počítač ukázal hodnotu 5,6 l/100 km. To je výsledek, který v roce 2026 staví vznětové motory do velmi defenzivní pozice. Motor 1.5 eTSI využívá systém ACT+ (Active Cylinder Management), který při nízké zátěži neznatelně vypíná dva prostřední válce. Díky mild-hybridu se navíc Golf naučil „plachtit“ s úplně vypnutým motorem. Jakmile sundáte nohu z plynu na klesání dálnice D1, otáčkoměr spadne na nulu a vy letíte setrvačností. Opětovné naskočení motoru je díky 48V síti bleskové a bez vibrací, což je propastný rozdíl oproti starým 12V systémům.
Sedmirychlostní dvouspojková převodovka DSG (kódové označení DQ200) prošla softwarovou optimalizací. Už nekope při podřazování v nízkých rychlostech a rozjezdy na semaforech jsou plynulejší. Přesto jako technicky zaměřený novinář musím upozornit: DQ200 má stále suché spojky. To znamená, že v hustém pražském provozu nebo při popojíždění v kolonách trpí více než skříně s mokrými spojkami (DQ381 u silnějších motorů). Pokud plánujete auto provozovat primárně jako městský taxík, počítejte s výměnou spojkových sad kolem 150 000 km, což vyjde na zhruba 25 000 CZK.
Pro dálniční střelce je tu stále motor 2.0 TDI (EA288 Evo), který se spotřebou umí spadnout ke 4 litrům. Ale ruku na srdce – moderní benzínový čtyřválec 1.5 eTSI je tak kultivovaný, tichý a úsporný, že příplatek za diesel (cca 60 000 CZK) se v roce 2026 vrátí až po ujetí přibližně 120 000 kilometrů. Pro běžného soukromého majitele je benzín jednoznačně výhodnější volbou.

Podvozek, Kola a Komfort: Proč chtít víceprvek a kdy se vyhnout 19″ ráfkům?
Golf byl vždy mistrem kompromisu mezi stabilitou a pohodlím, ale verze 8.5 to posouvá ještě o kousek dál. Zásadní informací pro kupujícího je konstrukce zadní nápravy. Volkswagen stále drží hranici 110 kW (150 koní). Pokud koupíte slabší verzi 1.5 TSI (85 kW), dostanete vzadu jednoduchou vlečenou torzní příčku. Námi testovaná 110kW verze už má plnohodnotný víceprvkový závěs (Multilink). Rozdíl v chování na rozbité okresce u Benešova je dramatický – víceprvek mnohem lépe tlumí odskoky kola na nerovnostech v zatáčce a auto působí klidněji.
Zkusili jsme Golf na standardních 17″ kolech a následně na příplatkových 19″ discích s nízkoprofilovými pneumatikami. Verdikt je jasný: zůstaňte u sedmnáctek nebo maximálně osmnáctek. Na českých silnicích, zejména na betonovém tankodromu dálnice D1, devatenáctipalcová kola přenášejí do kabiny zbytečný hluk a vibrace, které nedokáže odfiltrovat ani adaptivní podvozek DCC (Dynamic Chassis Control). Právě DCC je ale prvek, za který doporučujeme připlatit. Možnost přepnout auto do režimu Comfort a nechat podvozek „rozpustit“ drobné nerovnosti je v českých reáliích dar z nebes.
Řízení s progresivním převodem je přesné, i když mu chybí ona mechanická „povídavost“ starších generací. Je to však typický Golf – nasednete a po pár kilometrech máte pocit, že s tímto autem jezdíte odjakživa. Odhlučnění kabiny se s faceliftem 8.5 citelně zlepšilo. Volkswagen přidal tlumicí materiály do podběhů a upravil těsnění kolem zrcátek, takže i v rychlosti 140 km/h vládne na palubě až nečekaný klid.
Ergonomická revoluce naruby: Sláva fyzickým tlačítkům a podsvícené liště!
Vstoupit do interiéru Golfu 2026 znamená pocítit úlevu. Ten největší symbol selhání verze před faceliftem – volant s dotykovými ploškami – je pryč. Na ramena volantu se vrátila poctivá, mechanická tlačítka s jasným kliknutím. Už žádné náhodné zapnutí vyhřívání volantu při rychlém manévru v dlaních. Druhá velká omluva směřuje k ovládací liště pod displejem. Ta je u verze 8.5 konečně podsvícená! V noci už nebudete měnit teplotu poslepu a tápat prstem ve tmě.
Dominantou palubní desky je nový volně stojící displej infotainmentu MIB4 s úhlopříčkou 12,9 palce. Software je bleskurychlý, startuje téměř okamžitě po odemknutí vozu a netrpí na „zamrzání“, které u prvních verzí Golfu 8 vyžadovalo restart celého vozu. Systém nyní obsahuje inteligentní asistentku IDA propojenou s ChatGPT, která zvládá ovládat teplotu, navigaci nebo odpovídat na všetečné otázky dětí. Co nás ale potěšilo nejvíc, je konfigurovatelná lišta zkratek. Můžete si tam vyvést tlačítko pro vypnutí systému Start-Stop nebo hlídání jízdy v pruhu a nemusíte tyto funkce lovit v hlubinách menu.
Z hlediska praktičnosti Golf 2026 nic neztratil. Zavazadelník o objemu 381 litrů má pravidelný tvar a dvojitou podlahu. Na zadních sedadlech je místa tak akorát pro dva dospělé o výšce 185 cm. Pokud potřebujete více, musíte sáhnout po verzi Variant (kombi), která s rozvorem prodlouženým o 50 mm a kufrem 611 litrů deklasuje většinu konkurence. Materiály v interiéru působí v roce 2026 opět o něco hodnotněji; zmizely nejlevnější tvrdé plasty z dolní části dveří, které u předchůdce dosti křičely.

Výbavové stupně a Technologie: Kterou verzi hledat v ojetinách a proč chtít Matrix LED?
V roce 2026 se na českém sekundárním trhu setkáte primárně s výbavami Edition, Style a R-Line.
- Style: Je to náš tajný tip. Obsahuje už skvělá sedadla ErgoActive s masážní funkcí a certifikací AGR pro zdravá záda, což na dlouhých cestách oceníte víc než jakýkoliv designový paket.
- Matrix LED (IQ.Light): Pokud jezdíte v noci, tento prvek je povinnost. Světlomety u faceliftu mají vyšší výkon a jejich schopnost vyřezávat protijedoucí auta je nyní tak precizní, že na vás nikdo nebude „problikávat“ kvůli oslnění. Navíc u Matrixů dostanete i svítící logo VW a světelnou lištu přes celou masku.
Asistenční systémy (Travel Assist 2.0) v roce 2026 fungují velmi plynule. Auto samo udržuje odstup, vede se v pruhu a pomocí dat z navigace dokáže předvídat blížící se kruhový objezd nebo obec a samo zpomalit. Není to autonomní řízení, ale unavenému řidiči na dálnici to dokáže výrazně ulehčit práci. Apple CarPlay a Android Auto běží bezdrátově a stabilně, ačkoliv s příchodem IDA a ChatGPT je nativní systém tak dobrý, že telefon budete zrcadlit čím dál méně.
Provozní náklady a typické bolístky: Kolik stojí servis a co se sype po záruce?
Vlastnit Golf v Česku je z ekonomického pohledu stále velmi výhodné díky husté servisní síti a vysoké zůstatkové hodnotě. Golf si drží cenu neuvěřitelně dobře a v bazarech typu AAA Auto nebo Auto ESA patří k nejrychleji obrátkovému zboží.
Typické náklady na vlastnictví (TCO) v roce 2026:
- Pravidelný servis (30 000 km / 2 roky): Malá prohlídka cca 6 500 – 8 500 CZK, velká s výměnou svíček a brzdové kapaliny cca 12 000 – 14 000 CZK.
- Havarijní pojištění: Na tržní cenu 800 000 CZK počítejte v Praze s částkou kolem 18 000 – 22 000 CZK ročně při plných bonusech.
- Dálniční známka: 2 300 CZK (mild-hybrid eTSI nemá v roce 2026 žádné úlevy).
Časté závady a na co si dát pozor:
- Spojky DSG DQ200: U aut s nájezdem nad 120 000 km, která jezdila město, prověřte vibrace při rozjezdu.
- 12V Akumulátor: U mild-hybridů dochází k vyšší zátěži malé baterie. Pokud auto dlouho stálo, může se objevit „vánoční stromeček“ chybových hlášek, který vyřeší až nová baterie (cca 4 500 CZK).
- Filtr pevných částic (GPF): U motorů 1.5 TSI je GPF v podstatě bezproblémový, ale u kusů s nájezdem 200k+ je dobré diagnostikou prověřit stav zanešení popelem.

Golf proti konkurentům: Srovnání s Toyotou a domácí Škodovkou
Golf v roce 2026 neoperuje ve vzduchoprázdnu. Musí čelit japonské efektivitě i české praktičnosti.
Model | Pohon | Výkon | Hlavní devíza | Cena (orient. ojetina 2026) |
VW Golf 8.5 1.5 eTSI | Mild-hybrid | 110 kW | Jízdní balanc, infotainment | 780 000 Kč |
Škoda Octavia IV FL | 1.5 eTSI | 110 kW | Obří kufr, servisní síť | 750 000 Kč |
Toyota Corolla 2.0 HEV | Full-hybrid | 145 kW | Spotřeba ve městě, záruka | 820 000 Kč |
Analýza redakce: Pokud je vaší prioritou prostor a litry v kufru, Octavia je neporazitelná. Pokud jezdíte 90 % času po Praze, Toyota Corolla s planetovou převodovkou e-CVT vás odmění nižší spotřebou a neprůstřelnou spolehlivostí hybridu. VW Golf 8.5 je však nejlepším univerzálním „balíčkem“. Jezdí dospěleji než Škoda a má nesrovnatelně modernější interiér i technologie než Toyota.
Výhody a Nevýhody
- ✅ Návrat k intuitivnosti: Fyzická tlačítka na volantu a bleskový systém MIB4 zachraňují ergonomii.
- ✅ Excelentní motor 1.5 eTSI: Dynamika 150 koní při spotřebě kolem 5,5 litru je technický triumf.
- ✅ Jízdní vlastnosti: S víceprvkovou nápravou a DCC jde o nejlépe jezdící kompakt třídy.
- ❌ DQ200 v městském provozu: Suché spojky dvouspojkové převodovky DSG jsou slabým článkem z hlediska dlouhověkosti.
- ❌ Předfaceliftová past: Pozor na levné kusy z let 2020–2022, jejichž elektronika je zdrojem neustálých trablů.
- ❌ Vysoká cena: Golf se definitivně přestal tvářit jako lidové auto; cenově už dýchá na záda prémiovým značkám.
Verdikt redakce
Volkswagen Golf (2026) po faceliftu 8.5 je důkazem, že pokrok nemusí být lineární. Někdy je největším krokem vpřed návrat o dva kroky zpět k osvědčeným řešením. Wolfsburg opravil téměř vše, co nás na osmé generaci štvalo. Výsledkem je precizně postavený, technologicky špičkový a mechanicky vybroušený hatchback, který v roce 2026 opět právem sedí na trůnu své třídy.
Je to auto pro někoho, kdo už vyrostl z experimentů a chce produkt, který prostě funguje. Pokud se vyhnete obřím kolům a zvolíte motor 1.5 eTSI s víceprvkovou nápravou, dostanete vůz, který vás bude těšit každým ujetým kilometrem. Golf 8.5 už není jen dalším číslem v řadě, je to definitivní a nejlepší verze posledního spalovacího Golfu historie. Kupte ho, dokud jsou tyto mechanické klenoty k mání – nic lepšího už v této třídě pravděpodobně nepřijde.
Galerie










