Evropský automobilový trh prochází v roce 2026 fází hlubokého vystřízlivění z unifikované elektrické šedi. Éra, kdy k úspěchu v prémiovém segmentu stačilo postavit bezpohlavní crossover s aerodynamickým tvarem kapky, je definitivně pryč. Zákazníci vyžadují jasný vizuální názor, nekompromisní kvalitu zpracování a status, který je odliší od záplavy levnějších asijských konkurentů. Mnichovská automobilka na tento trend reaguje svými specifickými zbraněmi. Model BMW iX2 s interním kódem U10 přichází do segmentu luxusních kompaktních SUV-kupé s jasným cílem: šokovat svým vzhledem a nabídnout prémiovou alternativu těm, kteří odmítají usednout do sice racionální, ale designově sterilní Tesly Model Y.
Během našeho čtrnáctidenního intenzivního testování jsme špičkově naspecifikovanou verzi xDrive30 podrobili nekompromisnímu inženýrskému zkoumání v reálných tuzemských podmínkách. S vozem jsme najezdili přes patnáct set kilometrů v nejrůznějších režimech. Proplétali jsme se ranním dopravním chaosem na pražské Jižní spojce, vyzkoušeli limitní přilnavost těžkého skeletu v utažených zatáčkách v okolí Slapské přehrady a prověřili stabilitu podvozku na rozbitých betonových panelech dálnice D1 směrem na Brno. Když jsem seděl za volantem, okamžitě mě udeřil do očí propastný rozdíl mezi lehkostí civilních modelů značky a tímto svalnatým elektrickým cvalíkem. iX2 sice nabízí ohromující vlnu okamžitého výkonu, ale její smíšený technický základ s sebou přináší nemalé konstrukční kompromisy.
Pokud v roce 2026 uvažujete o pořízení tohoto bavorského excentrika, musíte se připravit na velmi sebevědomou finanční politiku. Na českém sekundárním trhu a v showroomech startují ceny zánovních skladových vozů na částce 1 150 000 Kč za základní jednomotorovou verzi eDrive20. Námi testovaná vrcholná specifikace xDrive30 však s kompletní sadou příplatkových M paketů hravě překonává hranici 1 650 000 Kč. To je teritorium, kde se střetává s podstatně většími a dospělejšími konkurenty. Zda dokáže tento ostře řezaný crossover obhájit svou prémiovou cenovku na českých silnicích a proč se z moderního systému ovládání stala největší uživatelská frustrace, odhalíme v našem detailním rozboru.

Architektura FAAR a technické specifikace elektrického pohonného řetězce
Základem mechanické stavby BMW iX2 je modulární platforma FAAR, kterou vůz sdílí s modely jako BMW X1 nebo kompaktním BMW řady 1. Na rozdíl od chystané čistokrevné elektrické architektury Neue Klasse se v tomto případě jedná o smíšenou platformu, která byla primárně navržena pro zástavbu spalovacích motorů uložených napříč a pohon předních kol. Tento konstrukční fakt s sebou nese specifické limity v oblasti obestavění prostoru a rozložení hmotnosti. Lithium-iontový akumulátor o celkové kapacitě 68 kWh musel být integrován do podlahové struktury dodatečně, což sice pomohlo snížit těžiště, ale zároveň vyhnalo pohotovostní hmotnost vozu přes magickou hranici dvou tun.
|
Parametr
|
Sledovaná hodnota (Model 2026 – xDrive30)
|
|
Motor
|
2x Synchronní elektromotor (AWD – pohon všech kol)
|
|
Maximální výkon
|
230 kW (313 koní) v krátkodobém režimu Boost
|
|
Točivý moment
|
494 Nm
|
|
Kapacita baterie
|
64,8 kWh netto (68,0 kWh brutto, NMC chemie)
|
|
Zrychlení 0–100 km/h
|
5,6 s
|
|
Maximální rychlost
|
180 km/h (elektronicky omezeno)
|
|
Objem zavazadelníku
|
525 litrů / 1 400 litrů po sklopení sedadel
|
|
Kombinovaná spotřeba
|
19,5 kWh / 100 km (reálná hodnota v testu)
|
Skelet karoserie využívá masivní podíl za tepla tvářené vysokopevnostní oceli v oblasti sloupků a prahů, což zajišťuje vynikající torzní tuhost. Karoserie se díky tomu nezkroutí ani při ostrém brzdění na nerovném povrchu, ovšem vysoká hmotnost je faktorem, se kterým musí nápravy bojovat v každé utažené zatáčce.
Dva elektromotory v akci: Když 313 koní naráží na limity 400V elektrické sítě
Pohonné ústrojí verze xDrive30 spoléhá na dvojici identických synchronních elektromotorů s permanentními magnety – jeden na přední a druhý na zadní nápravě. Výsledkem je inteligentní pohon všech kol, který dokáže vektorovat točivý moment v řádu milisekund. Celkový systémový výkon dosahuje v krátkodobém režimu Boost hodnoty 230 kW (313 koní) a točivý moment vrcholí na 494 Nm. Když jsem na nájezdu na dálnici zatáhl za pádlo s nápravou Boost pod volantem, iX2 předvedla působivé představení. Auto vyrazilo vpřed bez sebemenšího zaváhání a lineární zátah doprovázený kosmickým soundtrackem od Hanse Zimmera pokořil stokilometrovou rychlost za 5,6 sekundy. Výkonová rezerva pro bezpečné předjíždění kamionů na úzkých okreskách je zde naprosto suverénní.
Během našeho měření se dlouhodobá kombinovaná spotřeba energie ustálila na hodnotě 19,5 kWh/100 km. V městském provozu se sice dá s lehkou nohou plout za velmi solidních 16,5 kWh, ale dálniční lety ustálenou rychlostí 135 km/h znamenají nekompromisní odběr mezi 22 a 24 kWh na sto kilometrů. S využitelnou kapacitou akumulátoru 64,8 kWh netto tak máte v reálném světě zaručen akční rádius kolem 320 až 350 kilometrů v kombinovaném režimu, zatímco zimní dálniční přelety zkrátí dojezd pod hranici 280 kilometrů. To jsou hodnoty, které řidiče na transkontinentálních trasách donutí k poměrně častému plánování zastávek.
Největším technologickým hendikepem modelu iX2 v roce 2026 představuje jeho starší 400V elektrická architektura, která limituje maximální nabíjecí výkon na hodnotě 130 kW. Sledovat nabíjecí křivku v praxi vyžaduje trpělivost – pokud nepřijedete k stojanu s dokonale předehřátou baterií přes vestavěnou navigaci, výkon bleskurychle padá pod hranici 80 kW. Nabití z 10 na 80 % trvá za ideálních podmínek 29 minut. V době, kdy korejští konkurenti se svými 800V systémy zvládají stejnou disciplínu za necelých 18 minut, je projev mnichovského crossoveru u rychlonabíjecích stojanů pouze průměrný a na dlouhých cestách přes Evropu vyžaduje logistické kompromisy.

Podvozek, Kola a Komfort: Jak se sportovní šasi M pere s českou realitou
Konstrukce zavěšení kol sází na osvědčenou klasiku: vpředu najdeme vzpěry MacPherson s kovanými hliníkovými rameny, vzadu se nachází sofistikovaná víceprvková náprava multilink. Námi testovaný vůz byl osazen standardně dodávaným adaptivním M podvozkem s frekvenčně selektivními tlumiči, který je mechanicky posazen o 15 milimetrů níže než u základních verzí. Naladění šasi je orientováno na nekompromisní stabilitu a potlačení náklonů karoserie. Díky bateriím integrovaným v podlaze se iX2 v zatáčkách téměř nenakloní a strmý převod řízení reaguje na povely volantu s chirurgickou přesností, což dává řidiči pocit agilní motokáry. Jenže česká silniční realita má své specifické jméno a to zní dálnice D1.
Při přejezdu ostrých příčných spár, propadlých betonových panelů a vyfrézovaných úseků se ukazuje, že podvozek iX2 neodpouští tuzemské infrastruktuře vůbec nic. Tlumiče jsou nastaveny extrémně tuhým způsobem a karoserie precizně kopíruje každou vlnu na silnici. Obrovskou vinu na tom nesly příplatkové 20palcové disky M z lehkých slitin s nízkoprofilovými pneumatikami o rozměru 245/40 R20. Na tomto obutí je vůz na nekvalitním povrchu až nepříjemně tvrdý. Každá spára se přenese do skeletu karoserie s mechanickou nekompromisností, což při dlouhých dálničních přesunech posádku zbytečně unavuje.
Naše jasné doporučení pro českého zákazníka zní: v konfigurátoru nebo na trhu zánovních ojetin se vyhněte velkým dvacítkám a zůstaňte u standardních 19″ kol. Vyšší profil bočnice pneumatiky dodá tuhému podvozku přesně tu chybějící vrstvu mechanického tlumení, kterou pro každodenní přežití na českých silnicích nezbytně potřebujete. Brzdová soustava pracuje velmi spolehlivě a přechod mezi rekuperací a mechanickými kotouči je odladěn natolik precizně, že řidič vůbec nevnímá, kdy se zapojují klasické destičky. Akustická izolace kabiny je díky absenci spalovacího motoru na vysoké úrovni, valivý hluk širokých pneumatik však v podbězích mírně slyšet je.
Kabina plná veganských materiálů a ergonomický debakl dotykového iDrive 9
Vstoupit do interiéru BMW iX2 znamená zažít směsici hlubokého vizuálního uspokojení a mírného rozčarování z moderních trendů. Začněme tím nejlepším: palubní desce dominuje monumentální zakřivený panel BMW Curved Display, který spojuje přístrojový štít s obrazovkou multimediálního systému. Vrchní část palubní desky a výplně dveří jsou obšity novou veganskou kůží Veganza, která je neuvěřitelně jemná na dotek, netrpí na odlesky a kvalita slícování je příkladná. Výborná sportovní sedadla M s integrovanou hlavovou opěrkou perfektně fixují tělo a netlačí ani po delší jízdě.
Jenže pak se vaše pravá ruka pokusí o intuitivní hmat na středový tunel, aby letmým otočením kruhového ovladače změnila měřítko mapy, a hmátne do prázdna. Mnichovští designéři v rámci přechodu na nový operační systém BMW Operating System 9 legendární kolečko iDrive bezhlavě zlikvidovalo. Tento krok se v reálném životě proměnil v ergonomické neštěstí. Veškeré komfortní funkce, včetně kompletního nastavení automatické klimatizace, vyhřívání sedadel nebo změny jízdních režimů My Modes, byly přesunuty do dotykového menu displeje. Trefovat se prstem do malých digitálních ikon na podvozku, který na rozbité silnici neustále poskakuje, extrémně odvádí pozornost řidiče od vozovky a je v reálném provozu zkrátka otravné.
V oblasti vnitřního prostoru na zadních sedadlech však iX2 příjemně překvapila. Navzdory svažující se střeše typu kupé je nad sedákem dostatek místa a cestující s výškou do 180 cm zde najdou dostatečný komfort pro hlavu i kolena. Zadní lavice sice postrádá možnost podélného posuvu, kterou disponuje sesterská iX1, ale sklon opěradel lze nastavit v několika úhlech. Zavazadelník nabízí základní objem 525 litrů (pro srovnání, oblíbené české rodinné SUV Škoda Karoq disponuje základním objemem 521 litrů). Je hluboký, dokonale pravidelný a v praxi deklasuje i leckterá tradiční rodinná kombi. Po elektrickém sklopení sedadel dělených v poměru 40:20:40 vznikne rovná ložná plocha o objemu 1 400 litrů, což z iX2 dělá překvapivě použitelné auto pro každodenní rodinné účely.

Výbavové pakety na sekundárním trhu a technologické hračky operačního systému Android
Na českém trhu ojetých a zánovních vozů se model iX2 nejčastěji profiluje v liniích xLine a sportovního paketu M Sport. Pro civilnější motorizace je paket M Sport vizuální nutností, protože standardní verze na menších kolech ztrácejí onen dravý postoj, pro který si zákazníci toto auto kupují. Při výběru zánovního kusu ze sekundárního trhu se striktně zaměřte na přítomnost Adaptivních LED světlometů. Základní optika svítí pouze průměrně, ale špičková matrixová technika dokáže v noci bleskurychle a s chirurgickou přesností vyřezávat okolní provoz, což drasticky snižuje únavu očí při nočních návratech.
Kontroverzním designovým prvkem je osvětlená maska chladiče Iconic Glow, která lemuje obrys ledvinek jasným LED pásem. V noci vůz působí na silnici neuvěřitelně dravým dojmem, ovšem v zimním provozu na české dálnici trpí tento osvětlený modul na zásahy odletujících kamínků od kamionů. Nový operační systém iDrive 9 postavený na základech Android Automotive sice nabízí rychlé reakce a možnost stahování her či streamování videa během nabíjení, ale struktura menu je zbytečně složitá. Bezdrátové zrcadlení Apple CarPlay fungovalo po celou dobu testu bez jediného výpadku. Balík asistenčních systémů Driving Assistant Plus pracuje plynule, radarový tempomat jemně koriguje směr vozu a netrpí na hysterické fantomové brzdění.
Finanční realita provozu (TCO), spolehlivost a ceny typických servisních úkonů
Provozovat prémiový elektromobil v České republice s sebou nese specifické finanční reálie, které je nutné znát před podpisem kupní smlouvy. Obrovskou výhodou z hlediska servisního zázemí je fakt, že značka plně spoléhá na svou hustou autorizovanou síť, přičemž garanční prohlídky jsou u iX2 mechanicky nesmírně jednoduché – mění se pouze kabinové filtry, brzdová kapalina a provádí se hloubková diagnostika chladicího okruhu baterie.
Odhadované provozní náklady pro rok 2026 v CZK:
- Pravidelná servisní prohlídka (po 2 letech / 30 000 km): 5 500 – 7 500 Kč (absence motorového oleje a svíček drasticky snižuje náklady).
- Roční havarijní pojištění (Praha, věk 35+, plné bonusy): 34 000 – 44 000 Kč ročně (přítomnost drahé elektrické techniky, matrixových světlometů a radarů pojistné logicky prodražuje).
- Roční dálniční známka: 0 Kč (jako čistokrevný elektromobil bezpečně plní podmínky pro bezplatné využívání českých dálnic v roce 2026).
Z hlediska typických bolístek a spolehlivosti se u platformy FAAR občas objevují otravné softwarové vrtochy – během testování se nám systém iDrive 9 jednou restartoval a bezdrátové zrcadlení vykazovalo mírné zpoždění při přenosu dat. Mechanickým rizikem u ojetin s vyšším nájezdem je opotřebení silentbloků přední nápravy, které pod náporem okamžitého točivého momentu 494 Nm trpí předčasnou únavou; výměna v neautorizovaném servisu se pohybuje kolem 9 500 Kč. Likvidita v autobazarech jako AAA Auto nebo Auto ESA je zatím stabilní; iX2 si drží svou hodnotu o něco lépe než asijská konkurence, ale propad ceny v prvních dvou letech je u prémiových elektromobilů citelný.

Souboj elektrických crossoverů na českém trhu: Kdo nabízí nejvíc emocí?
V segmentu vizuálně dramatických prémiových crossoverů se v roce 2026 neodpouští žádná konstrukční chyba. Jak si mnichovská novinka stojí proti nejpřímějším rivalům?
|
Model
|
Koncepce pohonu
|
Výkon systému
|
Kapacita baterie
|
Orientační cena (2026)
|
|
BMW iX2 xDrive30
|
Pohon všech kol (AWD)
|
230 kW (313 k)
|
64,8 kWh netto
|
1 650 000 Kč (Testovaný)
|
|
Tesla Model Y Performance
|
Pohon všech kol (AWD)
|
393 kW (534 k)
|
75 kWh netto
|
1 450 000 Kč (Nový)
|
|
Škoda Enyaq Coupé RS
|
Pohon všech kol (AWD)
|
250 kW (340 k)
|
77 kWh netto
|
1 620 000 Kč (Nový)
|
Analýza redakce: Tesla Model Y Performance drtí konkurenci tabulkovým zrychlením, nižší spotřebou, výrazně rychlejším 250 kW nabíjením a bezkonkurenční cenovkou, ale pojetím komfortu šasi, kvalitou akustického odhlučnění podběhů a materiálovým zpracováním kabiny působí vedle BMW jako laciná hračka z tržnice. Škoda Enyaq Coupé RS sází na maximální možný vnitřní prostor, plavnější komfort vzduchového podvozku a o poznání větší dálniční dojezd díky 77 kWh baterii, ale její podvozek postrádá mechanickou dravost a strmost progresivního řízení, kterým iX2 tak fascinuje nadšené řidiče. BMW iX2 z tohoto srovnání vychází jako jasná volba pro individualisty, kteří prioritizují styl a image značky před čistě tabulkovou praktičností.
Výhody a Nevýhody
- ✅ Impozantní dynamika režimu Boost: Výkon 313 koní poskytuje crossoveru zdrcující pružné zrychlení a suverénní předjíždění.
- ✅ Prvotřídní kvalita zpracování: Kombinace materiálu Veganza, hliníkových dekorů a poctivého slícování vytváří hodnotnou atmosféru.
- ✅ Překvapivý vnitřní prostor: Obří zavazadelník o objemu 525 litrů a solidní místo nad hlavou vzadu popírají limity siluety kupé.
- ❌ Absolutní likvidace iDrive: Odstranění kruhového ovladače ze středového tunelu dramaticky zhoršilo ergonomii a bezpečnost ovládání za jízdy.
- ❌ Limitovaný výkon doplňování energie: Maximálních 130 kW na 400V architektuře v roce 2026 viditelně zaostává za konkurencí.
- ❌ Extrémní tvrdost na 20″ kolech: Nízkoprofilové pneumatiky přenášejí do kabiny na nekvalitním českém asfaltu zbytečné rázy.
Verdikt redakce
BMW iX2 modelového roku 2026 je automobilem plným fascinujících mechanických i designových paradoxů. Mnichovská automobilka dokázala do jednoho celku sladit brutalitu elektrického zátahu s vnitřní praktičností, která snese srovnání s rodinnými kombíky, a zabalila to do kabátu, který spolehlivě polarizuje názory okolí. Podvozkově jde o suverénní řidičské náčiní, které na hladkém asfaltu vykazuje ohromující přilnavost a rychlost, ovšem za cenu nekompromisní tuhosti, která z posádky na rozbitých českých silnicích vytřese duši.
Jenže největší facku řidičské logice zasadili softwaroví vývojáři. Absolutní eliminace kruhového ovladače iDrive ze středového tunelu a přesun veškerých komfortních funkcí na dotykový displej je krokem zpět, který zbytečně unavuje a komplikuje každodenní soužití s vozem. Pokud jste technologický nadšenec, prioritizujete vizuální styl, exkluzivitu a chcete elektrický crossover, který na silnici nikdo nepřehlédne, verze xDrive30 vás svou rychlostí nezklame. Pokud však hledáte vyvážený daily driver pro českou silniční realitu a počítáte minuty na nabíječkách, vaše kroky zcela logicky skončí u praktičtější konkurence. Za redakci autobrezik.com udělujeme poctivých 7,5/10.
Galerie
















