Evropský trh s velkoprostorovými vozy prožívá v roce 2026 bezprecedentní otřes. Tradiční hierarchie, která po celá desetiletí stavěla Volkswagen Multivan na absolutní vrchol luxusního rodinného transportu, se definitivně zhroutila. Způsobila to strategická kapitulace Wolfsburgu, který s generací T7 transformoval svou ikonu do podoby sice komfortního, ale prostorově fatálně limitovaného MPV na platformě osobního Golfu. Ford se chopil příležitosti a vydal se přesně opačným směrem. Vzal robustní základ velké dodávky, osadil jej sofistikovanou nápravovou architekturou a napěchoval kabinu technologiemi z prémiových osobních vozů. Výsledkem je stroj s tak drtivou dominancí, že koncern Volkswagen raději vzdal vlastní nezávislý vývoj a nový užitkový Transporter pro rok 2026 kompletně postavil na technickém základě tohoto Fordu.
Během našeho redakčního testování jsme vrcholnou specifikaci Titanium X s prodlouženým rozvorem podrobili nekompromisnímu zkoumání v reálných českých reáliích. Absolvovali jsme více než patnáct set kilometrů v plném rodinném obsazení, proplétali se ranní agonií na pražské Jižní spojce, prověřovali stabilitu skeletu na zvlněném asfaltu středočeských okresních silnic a především testovali schopnost filtrace kritických nerovností na dálnici D1 směrem na Brno. Když jsem seděl za volantem, okamžitě mě překvapilo, jak plynule dokáže nová mechanická platforma maskovat obří vnější rozměry a pohotovostní hmotnost vozu blížící se k hranici 2,4 tuny.
Pokud aktuálně plánujete pořízení tohoto transkontinentálního expresu z nabídky zánovních skladových zásob nebo přemýšlíte o přímé objednávce, musíte se připravit na specifickou finanční realitu. Na českém sekundárním trhu a v autorizovaných dealerských showroomech startují ceny základních verzí na částce od 1 150 000 Kč s DPH. Námi zkoušená špičkově vybavená verze o výkonu 170 koní s osmistupňovým měničovým automatem a inteligentním pohonem všech kol AWD se však v ceníku bezpečně pohybuje kolem 1 650 000 Kč. Z technického hlediska představuje prodloužená varianta karoserie jedinou rozumnou volbu, pokud nechcete obětovat zavazadelník. Jaké pasti však ukrývá citlivý emisní systém při zanedbání údržby v městském cyklu, odhalíme v našem detailním rozboru.

Globální platforma s integrovaným pohonem všech kol a technické parametry
Základem mechanické výjimečnosti nové generace Tournea Custom je tuhá nosná struktura kombinující za tepla tvářenou vysokopevnostní ocel v oblasti sloupků a specifické hliníkové odlitky v uložení náprav. Tento krok vedl k mezigeneračnímu nárůstu torzní tuhosti o nevídaných 30 %, což je klíčový předpoklad pro eliminaci nežádoucích pazvuků při křížení karoserie. Vývojáři kompletně přepracovali hnací trakt, takže instalace pohonu všech kol AWD již nevyžaduje zvednutí podlahy kabiny a nezvyšuje tak nástupní hranu, což v minulosti limitovalo každodenní rodinnou použitelnost.
|
Konstrukční parametr
|
Sledovaná hodnota v redakčním testu (Model 2026)
|
|
Motor
|
2.0 EcoBlue (Přeplňovaný vznětový čtyřválec, kód YNCA)
|
|
Maximální výkon
|
125 kW (170 koní) při 3 500 ot./min
|
|
Točivý moment
|
390 Nm při 1 750 – 2 500 ot./min
|
|
Převodová skříň
|
8stupňová automatická s hydrodynamickým měničem (Aisin)
|
|
Koncepce pohonu
|
Inteligentní pohon všech kol AWD s mezinápravovou spojkou
|
|
Objem zavazadelníku (L2)
|
1 350 litrů (při 8 místech) / 4 700 litrů (max)
|
|
Průměrná spotřeba
|
8,9 l / 100 km (reálná hodnota v testu)
|
Nízký aerodynamický odpor čelní stěny a specifické tvarování podlahových krytů pomáhají optimalizovat proudění vzduchu kolem vozu, což má přímý pozitivní dopad na akustickou pohodu v kabině a stabilitu při silném bočním větru, se kterým otevřené dálniční úseky na Vysočině často bojují.
Dvoulitrový diesel EcoBlue a sametový měnič: Zapomeňte na cukavé DSG
Pod zkrácenou přední kapotou testovaného kusu pracovala nejvýkonnější specifikace vznětového čtyřválce 2.0 EcoBlue přeplňovaného jedním turbodmychadlem s variabilní geometrií lopatek (VGT). Agregát produkuje výkon 125 kW (170 koní) a vrchol točivého momentu 390 Nm. Když jsem na nájezdu na dálnici naplno prošlápl pravý pedál, motor předvedl hutný, mechanicky poctivý zátah bez zbytečné prodlevy. Zvuková izolace bloku motoru je na skvělé úrovni; do kabiny nepronikají žádné vibrace do pedálů ani typické naftové nýtování, což unavuje posádku na dlouhých trasách naprosto minimálně. Charakteristika motoru má svalnatý střed, což těžké dodávce dodává suverénní pružnost při předjíždění kamionů v rychlostech kolem 90 km/h.
Největším mechanickým triumfem pohonného ústrojí je však volba osmistupňové automatické převodovky s hydrodynamickým měničem od japonského Aisinu. Sladění motoru s tímto měničovým automatem je naprostým balzámem na řidičské nervy a v přímém souboji zcela likviduje cukavé dvouspojkové skříně DSG, které koncernový rival montuje do Multivanu. Rozjezdy z místa jsou sametově hladké, mechatronika zbytečně nepodtáčí motor do dunivých poloh pod 1 200 otáček a při popojíždění v hustých městských kolonách převodovka neškube. Při dálničním tempu drží dlouhá osmička otáčky motoru nízko, což optimalizuje spotřebu paliva.
Pohon všech kol AWD využívá elektronicky řízenou vícelamelovou mezinápravovou spojku, která rozděluje točivý moment mezi nápravy plně automaticky na základě dat ze senzorů prokluzu. Během našeho měření se dlouhodobá kombinovaná spotřeba paliva ustálila na hodnotě 8,9 litru nafty na 100 km. V městském cyklu s neustálým zastavováním sice odběr stoupá k 10,5 litru, avšak klidné mimoměstské tempo srazí apetit čtyřválce k hranici 7,8 litru. Vzhledem k objemu palivové nádrže 55 litrů (u verzí AWD bohužel o něco menší kvůli kardanu) se reálný akční rádius bezpečně pohybuje kolem 600 kilometrů na jedno natankování.

Nezávislé vlečené nápravy v akci: Jak se barák na kolech pere s panely dálnice D1
Podvozková alchymie nového Tournea Custom představuje v oblasti užitkových vozů naprostou revoluci. Výměna staré koncepce tuhé zadní nápravy spojené s listovými pery za vinuté pružiny a nezávislé zavěšení zadních kol s úhlovými vlečenými rameny přinesla jízdní vlastnosti, které snesou srovnání s dospělými SUV. Když jsme vůz poslali na ty nejhorší úseky s rozbitými betonovými panely na dálnici D1 kolem Humpolce, šasi předvedlo excelentní mechanické tlumení. Ostré příčné spáry a dilatační mosty zadní náprava filtruje bez typického odskakování prázdné zádě do stran. Do tuhého skeletu nepronikají žádné kovové rány a auto drží zvolenou stopu s neotřesitelnou mechanickou jistotou.
V utažených zatáčkách se karoserie sice přirozeně nakloní, ale strmý převod nového řízení s variabilním posilovačem dává řidiči jasný pocit kontroly nad předními koly. Zásadní roli v otázce komfortu a stability však hraje rozumná volba velikosti litých kol. Námi testovaný exemplář v top výbavě obouval příplatková 19palcová kola s pneumatikami o rozměru 235/50 R19. Tato konfigurace sice vypadá skvěle na fotografiích, ale tuhá bočnice nízkoprofilové pneumatiky mírně zhorší filtraci velmi krátkých ostrých nerovností v nízkých městských rychlostech, kdy podvozek propouští drobné rázy do podlahy.
Naše jasné inženýrské doporučení pro tuzemské silniční reálie zní: v konfigurátoru se vyhněte devatenáctkám a striktně zůstaňte u standardních 17″ nebo maximálně 18″ disků. Vyšší profil bočnice pneumatiky dodá tuhému podvozku přesně tu chybějící vrstvu mechanického tlumení, kterou pro každodenní přežití na rozbitých českých okreskách nezbytně potřebujete. Inteligentní pohon AWD navíc funguje naprosto plynule – na mokré trávě nebo zasněžené horské silnici k lyžařským střediskům v Krkonoších vás vytáhne bez nutnosti jakéhokoliv zásahu řidiče. Akustická izolace kabiny je v rychlostech do 130 km/h na velmi dobré úrovni, při překročení této hranice se však již začíná projevovat zvýšený aerodynamický hluk kolem masivní čelní plochy.
Mobilní kancelář s rovnou podlahou a prostorový triumf kolejnicového systému
Vstoupit do interiéru nového Tournea Custom znamená zažít prostorový šok, který zcela redefinoval ergonomii velkých rodinných vozů. Přesunutím voliče automatické převodovky na sloupek řízení pod volant a integrací elektronické parkovací brzdy inženýři kompletně vyčistili prostor mezi předními sedadly. Podlaha je zde naprosto rovná, což umožňuje řidiči plynule projít do zadní části kabiny k dětem, aniž by musel zastavovat vůz a složitě vystupovat ven do nepříznivého počasí. Palubní desce dominuje obří třináctipalcový dotykový displej multimediálního systému SYNC 4 s integrovaným bezdrátovým zrcadlením Apple CarPlay, který reaguje bleskurychle.
Ergonomicky však musíme směřovat tvrdou kritiku k digitalizaci ovládání klimatizace. Samostatný hardwarový panel s fyzickými tlačítky byl bezhlavě zlikvidován a veškeré nastavování teploty se přesunulo do spodní lišty dotykového displeje. Trefovat se prstem do malých digitálních ikon na podvozku, který na rozbité české silnici neustále propružuje, extrémně odvádí pozornost řidiče od sledování vozovky. Obrovskou pochvalu si naopak zaslouží příplatkový volant Mobile Office. Tlustý věnec volantu lze po odjištění mechanické pojistky sklopit do naprosté vodorovné polohy, přičemž na něj následně nacvaknete plastový kryt. Během minuty tak získáte dokonale stabilní stolek pro notebook nebo pro pohodlné poobědvání na dálniční čerpací stanici.
Skutečný inženýrský triumf se však odehrává v zadních dvou řadách sedadel, která jsou kompletně upevněna v hliníkových kolejnicích zapuštěných do podlahy. Sedadla jsou mezigeneračně o podstatný kus lehčí, ačkoliv jejich plné vyjmutí z vozu stále vyžaduje solidní fyzickou sílu dospělého muže. Kolejnicový systém umožňuje plynulý posun jednotlivých sedadel v podélném směru, nastavení sklonu opěradel nebo jejich kompletní otočení proti sobě do takzvaného konferenčního uspořádání. Šířka kabiny je natolik dimenzovaná, že do druhé řady bez problémů umístíte tři plnohodnotné dětské autosedačky vedle sebe.
Z hlediska délky karoserie striktně doporučujeme volit prodlouženou verzi L2 (celková délka 5 450 mm). Kratší varianta L1 sice nabízí snazší parkování ve městě, ale při plném obsazení osmi lidmi jí nezbývá téměř žádný zavazadlový prostor. Verze L2 si i při plné obsazenosti zachovává monstrózních 1 350 litrů objemu až po hranu střechy, což bez problémů usnadňuje balení na rodinnou dovolenou včetně kočárků a sportovního náčiní.

Výbavové stupně a digitální arzenál na sekundárním trhu
Na českém trhu ojetých a zánovních vozů se Ford Tourneo Custom nejčastěji profiluje ve třech hlavních liniích: užitkově střižený Trend, manažerský a v Česku nejprodávanější Titanium a luxusní vrchol Titanium X. Pro rodinné účely představuje specifikace Titanium naprosté minimum, neboť přináší kompletní boční čalounění zadní části kabiny, roletky v oknech a samostatnou klimatizační jednotku pro zadní pasažéry, bez které by se velký prostor v letních měsících měnil v nesnesitelný skleník.
Při výběru zánovního kusu ze sekundárního trhu se striktně zaměřte na přítomnost Full LED světlometů s automatickým přepínáním dálkového kuželu. Základní halogenová optika nižších výbav svítí v noci tristně, avšak špičkové LED světlomety dokáží proměnit noční okresní silnici v jasně osvětlenou plochu s velmi solidním dosvitem do šířky, což drasticky snižuje únavu zraku.
Multimediální systém SYNC 4 běží na bleskurychlém hardwaru, online navigace bleskově přepočítává trasu na základě reálných dopravních dat z českých silnic a bezdrátové zrcadlení Apple CarPlay fungovalo po celou dobu testu bez jediného záseku. Balík asistenčních systémů pracuje plynule; radarový tempomat jemně koriguje odstup od vpředu jedoucích vozidel a systém udržování v jízdním pruhu netrpí zbrklým škubáním volantem.
Finanční realita provozu (TCO) a chronické emisní pasti
Provozovat bezmála dva a půl tuny těžký naftový koráb s pohonem všech kol v České republice s econonomickou logikou roku 2026 přináší specifické nároky na údržbu. Obrovskou výhodou z hlediska servisního zázemí je fakt, že značka plně spoléhá na svou hustou síť autorizovaných dealerů a specialistů na užitkové vozy, přičemž mechanické komponenty motoru 2.0 EcoBlue jsou masově rozšířené, což zaručuje levnou a rychlou dostupnost spotřebních dílů z druhovýroby. Z hlediska tuzemské legislativy však tento čistě naftový motor nedostává žádné ekologické úlevy a roční dálniční známka vyžaduje plnou platbu ve výši 2 300 Kč.
Odhadované provozní náklady pro rok 2026 v CZK:
- Pravidelná servisní prohlídka (po 30 000 km / 2 letech): Malá revize s výměnou motorového oleje a filtrů vyjde na zhruba 7 500 – 9 500 Kč. Striktně však doporučujeme zkrátit interval výměny oleje na pevných 15 000 km.
- Výměna olejové náplně v automatické převodovce Aisin (po 60 000 km): cca 8 500 Kč. Zanedbání tohoto úkonu nebo zanedbání pravidelných dálničních regenerací DPF vede k postupnému zanášení mechatroniky.
- Roční havarijní pojištění (Praha, věk 35+, plné bonusy): 28 000 – 38 000 Kč ročně (vzhledem k rozměrům karoserie a ceně drahých LED světlometů pojišťovny riziko plně promítají do ceny).
Moderní vznětové motory řady EcoBlue plnící nejpřísnější emisní normy jsou extrémně citlivé na styl používání. Pokud plánujete pořídit naftový Custom pro každodenní popojíždění na trase 3 kilometry do školy a zpět se studeným motorem, zaděláváte si na fatální finanční průšvih. Filtr pevných částic (DPF) se v tomto režimu nedokáže uvést do stavu nucené regenerace, což vede k jeho předčasnému zanesení sazemi (výměna filtru stojí přes 45 000 Kč). Navíc při krátkých trasách dochází v zimních měsících k rychlé krystalizaci močoviny AdBlue uvnitř vstřikovacího ventilu, což elektronika vyhodnotí jako kritickou chybu emisního systému. Pokud vůz neabsolvuje alespoň jednou týdně delší dálniční přesun, servisní náklady vás spolehlivě zruinují.

Souboj velkoprostorových rodinných expresů na českém trhu
V kategorii velkoprostorových dodávek určených pro rodinné nebo manažerské účely se neodpouští žádná konstrukční chyba. Jak si americko-evropský suverén stojí proti nejpřímější německé a asijské konkurenci?
|
Model
|
Motorizace
|
Výkon systému
|
Převodová skříň
|
Orientační cena (2026 – Zánovní)
|
|
Ford Tourneo Custom L2
|
2.0 EcoBlue (R4)
|
125 kW (170 k)
|
8st. automat (Aisin)
|
1 550 000 Kč
|
|
VW Multivan T7 Long
|
2.0 TDI (R4)
|
110 kW (150 k)
|
7st. dvouspojka (DSG)
|
1 680 000 Kč
|
|
Toyota Alphard 2.5
|
2.5 Hybrid (e-CVT)
|
184 kW (250 k)
|
Bezestupňová (e-CVT)
|
2 100 000 Kč (Dovoz)
|
Volkswagen Multivan T7 stojící na čistě osobní platformě MQB sice nabízí o něco tišší projev odpružení na dokonalém asfaltu, avšak jeho vnitřní výška a celková přepravní kapacita zavazadelníku po instalaci třetí řady sedadel na prostorový charakter Fordu fatálně ztrácí. Navíc jeho naftové dvoulitrové TDI o výkonu 150 koní pocitově postrádá dynamickou rezervu v plném obsazení. Toyota Alphard představuje technologický vrchol s tichým hybridním pohonem, avšak její pořizovací cena na trhu individuálních dovozů je astronomická a absence oficiální široké servisní sítě v ČR komplikuje dlouhodobé vlastnictví. Ford Tourneo Custom z tohoto srovnání vychází jako racionálně nejvyváženější balíček.
Výhody a Nevýhody
- ✅ Nekompromisní vnitřní prostor: Královské místo ve všech třech řadách sedadel s gigantickým zavazadelníkem u verze L2.
- ✅ Sametový měničový automat: Osmistupňová skříň od Aisinu řadí naprosto hladce a plně deklasuje cukavé koncernové dvouspojky.
- ✅ Špičková konstrukce šasi: Nezávislé zavěšení zadních kol spolehlivě eliminovalo nežádoucí uskakování zádě na nerovnostech.
- ❌ Ergonomická zrada displeje: Přesun kompletního ovládání automatické klimatizace do dotykového menu unavuje za jízdy.
- ❌ Náchylnost na městský cyklus: Emisní systémy DPF a AdBlue trpí při provozu na krátkých trasách na fatální krystalizaci.
- ❌ Vyšší náchylnost 19″ kol na rázy: Příplatkové nízkoprofilové disky přenášejí do kabiny na městských kanálech zbytečné drobné vibrace.
Verdikt redakce
Ford Tourneo Custom představuje v modelovém roce 2026 naprosto suverénní triumf racionálního inženýrského rozumu nad pomíjivými módními trendy. Vývojovému centru se podařil husarský kousek – dokázali postavit obří rodinnou dodávku, která si plně zachovala nekompromisní kubický formát pro maximální vnitřní prostornost, ale díky instalaci nezávislého zavěšení zadní nápravy a skvěle odladěného řízení jí vtiskli jízdní projev dospělého osobního automobilu. Spojení silného naftového motoru EcoBlue s měničovým automatem od Aisinu vytváří pohonný řetězec, jehož hladkost rozjezdů dává koncernové konkurenci tvrdou lekci.
Není to samozřejmě stoprocentně bezchybné auto pro každého. Pokud žijete v centru velkoměsta a vaše každodenní logistika se smrskne na popojíždění kolem městských škol se studeným motorem, složitý emisní systém vás svými vrtochy brzy dožene k šílenství. Vyšší pořizovací cena špičkově vybavených verzí navíc spolehlivě prověří pevnost vašeho rodinného rozpočtu. Pokud však hledáte robustní, bezpečné a mechanicky poctivé vozidlo s obří zůstatkovou hodnotou, které bez mrknutí oka odveze velkou rodinu i s kompletním outdoorovým vybavením na druhý konec Evropy v naprostém komfortu, Custom je tou nejlepší investicí na českém trhu. Volkswagen moc dobře věděl, proč si od Fordu půjčil celou platformu pro svůj nový Transporter. Kupte rovnou originál.
Galerie









