Mercedes-AMG EQE 2023 je druhým plně elektrickým vysoce výkonným vozidlem divize Mercedes-Benz AMG. Mercedes loni představil standardní EQE. Dodržuje stejný formát jako EQS, nejvyšší model značky, s designovým jazykem „one-bow“ a platformou EVA2 na míru. EQE má však o něco kratší rozvor a kratší převisy než EQS.
Vzhledem k tomu, že jde o výkonný Mercedes, není nerozumné očekávat velké množství elektronicky krmeného tahu a okamžitého točivého momentu. „Kompaktní formát EQE tvoří perfektní základ pro realizaci vysoce agilního a velmi emocionálního zážitku z jízdy s našimi řešeními specifickými pro AMG,“ říká Jochen Hermann, technický ředitel Mercedes-AMG GmbH.
Dvojité elektromotory specifické pro AMG
Na rozdíl od běžného EQE s jediným elektromotorem vzadu má AMG EQE 53 na každé nápravě elektromotor specifický pro AMG, který produkuje kombinovaných 617 koní a 701 lb-ft. dodává točivý moment. Mercedes-AMG tvrdí, že zadní elektromotor je výkonnější než přední, aby i přes standardní pohon všech kol 4MATIC+ nabídl zážitek z jízdy zaměřený na zadní nápravu. Pokud se však rozhodnete pro paket AMG Dynamic Plus s funkcí boost, máte k dispozici 677 koní a 738 lb-ft. dostupného točivého momentu.
Jak rychlý je Mercedes-AMG EQE 2023?
Mercedes-AMG EQE 2023 sprintuje z nuly na 100 km/h za 3,2 sekundy a dosahuje maximální rychlosti 100 km/h. S paketem Dynamic Plus dokáže zrychlit na 100 km/h za 3,2 sekundy a maximální rychlost 149 km/h. Je to docela elegantní elektromobil, to je jisté. Mercedes-AMG v Evropě uvádí na trh méně výkonný AMG EQE 43, v České republice bude pouze EQE 53.
Jak daleko můžete zajít s plným nabitím?
Oficiální údaje o dojezdu EQE a AMG EQE potvrzené EPA stále čekají, ale víme, že AMG EQE 53 sdílí stejnou lithium-iontovou baterii 328 V a 90,6 kWh jako běžný EQE. Podle evropských standardů WLTP může běžný EQE (s jediným elektromotorem vzadu) ujet až 410 mil na jedno plné nabití. Předpokládáme však, že americké hodnoty EPA budou méně štědré, zejména pro AMG EQE 53 s výkonnými dvojitými elektromotory.
Baterie a elektrická architektura AMG EQE podporuje stejnosměrné rychlé nabíjení o výkonu až 170 kW – dostačující k obnovení dojezdu WLTP na 172 mil za 15 minut. Baterie navíc podporuje rekuperaci energie při brzdění, podobně jako u jiných moderních elektromobilů.
✓ Můžete také zkontrolovat:
Adaptivní odpružení a řízení zadních kol
Vzhledem k tomu, že stále mluvíme o elektrické třídě E, je spravedlivé očekávat od AMG EQE pohodlné svezení. Adaptivní tlumiče AMG Ride Control+ ve čtyřprvkovém předním zavěšení a víceprvkovém zadním zavěšení vyhlazují nerovnosti. Tyto nastavitelné tlumiče však mají dva ventily omezující tlak, které nezávisle řídí odskok a kompresi. Nastavitelné tlumení znamená, že odpružení může zvednout nebo snížit karoserii v závislosti na rychlosti vozidla nebo zvoleném jízdním režimu. Výsledkem je pohodlná jízda v režimu „Comfort“ nebo sportovnější zážitek z jízdy v jízdních režimech „Sport“ nebo „Sport+“.
Mercedes-AMG EQE je standardně dodáván s řízením zadních kol a hádáme, že už víte, jak to funguje. Při nižších rychlostech (pod 37 mph) se zadní kola otáčejí v opačném směru než přední kola (až 3,6 stupně), aby se zlepšila manévrovatelnost. Naproti tomu při rychlostech nad 37 mph se zadní kola otáčejí ve stejném směru jako přední kola, aby se zvýšila stabilita.
Pět jízdních programů AMG
Mercedes-AMG EQE 2023 je standardně vybaven pěti jízdními programy AMG Dynamic Select, které mimo jiné mění výkon, pocit z řízení, charakteristiku podvozku a zvuk vozidla. Volba „Slippery“ sníží výkon až o 50 procent, zatímco „Comfort“ a „Sport“ uvolní 493 koní (80 procent) a 555 koní (90 procent).
Volba „Sport+“ uvolní 617 koní, zatímco „Race Start with Boost“ (dostupná s paketem AMG Dynamic Plus) uvolní 677 koní z obou elektromotorů.
Správný vzhled
Když byl EQS v loňském roce uveden na trh, nebyli jsme příliš nadšeni jeho „jednoobloukovým“ stylem, ale myslíme si, že elektrický designový jazyk Mercedes-Benz je ve vzhledu AMG EQE (a EQE obecně) lepší. Progresivní styl a fastback zadní část jsou samozřejmostí, ale černá mřížka chladiče s vertikálními chromovanými lamelami a digitálními světlomety dodávají moderní nádech.
Má také charakteristické prvky AMG, jako je přední nárazník specifický pro AMG, přední splitter, výraznější zadní spoiler typu ducktail, prahové lišty AMG, 20 nebo 21palcová kola, výkonové brzdy (na přání jsou k dispozici karbon-keramické brzdy) a zadní difuzor, který zkrotí vítr. Také AMG EQE má vzadu širší pneumatiky, které mu dodávají účelnější postoj.
Uvnitř je AMG EQE vybaven volantem s plochým dnem potaženým pravou kůží napa, sedadly MB-Tex s čalouněním z mikrovlákna a šedočerným interiérem s červeným prošíváním pro sportovní akcent. Fantastická obrazovka MBUX Hyperscreen od Mercedes-Benz je volitelně k dispozici také pro AMG EQE.
Mercedes-AMG EQE 2023 má standardně navigaci s elektrickou inteligencí. To znamená, že systém dokáže naplánovat nejrychlejší a nejpohodlnější trasu na základě silničního provozu, energetických potřeb, topografie a dalších faktorů, což umožňuje vozidlu „dynamicky reagovat na dopravní situace na plánované trase“. Je také vybaven aktivním sledováním dojezdu pro úsporu energie, když systém na trase nenajde dostupnou nabíjecí stanici.
Informace o záruce
Mercedes-Benz zatím nepotvrdil záruční krytí pro sedan AMG EQE, ale jsme si jisti, že bude mít stejnou základní záruku čtyři roky/50 000 mil a záruku 10 let/155 000 mil na hnací ústrojí jako EQS, která má nejvyšší rozsah. Náš výzkumný tým zkoumal spolehlivost vozidel Mercedes-Benz a zjišťoval, zda řidiči těží z prodloužené záruky.
Mercedes-AMG EQE 2023: Ceny a dostupnost
Mercedes-AMG EQE 2023 dorazí do prodejců začátkem roku 2023. Ceny zatím nebyly oznámeny, ale očekáváme, že základní ceny budou začínat na přibližně 90 000 EUR, přičemž standardní EQE mimo AMG by mohlo mít základní cenu 70 000 EUR.