Takový subkompaktní crossover Chevy Trailblazers 2023 jsou labradorští retrívři automobilového světa: všudypřítomní, přátelští členové rodiny. Trailblazer je menší a cenově dostupnější alternativa k Chevrolet Blazer a nabízí prostornou kabinu ve snadno zaparkovatelném balení. Standardem je přeplňovaný tříválec o výkonu 137 k, na přání je k dispozici tříválec o výkonu 155 k. Modely s pohonem předních kol jsou vybaveny bezestupňovou automatickou převodovkou (CVT), zatímco modely s pohonem všech čtyř kol mohou jezdit pouze s hladším devítistupňovým automatem.
Bohužel oba pohony hýbou Trailblazerem se stejnou naléhavostí jako tvrdohlavé Velké Pyreneje. Trailblazer s pohonem předních kol se slabším motorem dostává na dálnici hodnotu EPA 33 mpg. To je méně než levnější subkompaktní SUV, jako je tento Kia Soul nebo Nissan Kicks . Vysoká střecha Trailblazeru s o pět krychlových stop větším vnitřním prostorem než u nedávno ukončeného Traxu pohodlně pojme dospělé na zadních sedadlech. A pro lidi s velkými projekty (nebo velkými psy) se sedadlo spolujezdce sklopí dopředu, aby co nejlépe využili plochý nákladový prostor Trailblazeru.
Co je nového pro rok 2023?
Chevrolet nijak dramaticky nezmění Trailblazer pro rok 2023, ale budou k dispozici nové barvy laku včetně Nitro Yellow Metallic, Fountain Blue a Sterling Grey Metallic a volitelná barva střechy Iridescent Pearl Tricoat.
S vyvolávací cenou těsně nad 25 000 eur je Trailblazer LT z našeho pohledu první volbou. Ten je standardně vybaven slabším tříválcem. Za 2000 eur bychom ale upgradovali z 1,2litru na 1,3litr a zarezervovali si pohon všech kol, který je navíc dodáván s devítistupňovou automatickou převodovkou. Paket Adaptive Cruise Control nabízí celou řadu žádoucích prvků, včetně zmíněného asistenta řidiče, kůží obšitého volantu a hlavice řadicí páky nebo středové loketní opěrky vzadu. Kromě toho je nutný paket Comfort (automatická klimatizace, samostmívací vnitřní zpětné zrcátko, přídavné nabíjecí porty, větší dotykový displej atd.) a buď paket Confidence II nebo paket Driver Confidence. Ten nabízí varování v mrtvém úhlu, varování v příčném provozu a zadní parkovací senzory.
motoru, převodovky a výkonu
Stejně jako Encore GX, i Trailblazer nabízí dva různé tříválcové přeplňované motory, 1,2 a 1,3 l. První z nich produkuje 137 koní, druhý 155 koní. Motor o objemu 1,2 litru je k dispozici pouze s pohonem předních kol a bezestupňovou automatickou převodovkou (CVT), zatímco motor o objemu 1,3 litru je k dispozici na přání s pohonem všech kol. S rozhodnutím ve prospěch pohonu všech kol je i standardní převodovka CVT nahrazena dobře naladěnou devítistupňovou automatickou převodovkou.
Zrychlení 1,3litrového pohonu všech kol Trailblazeru při testování nezaujalo. Za pohodových 9,4 vteřiny zvládl sprint na 60 mil za hodinu. Ve městě působí Trailblazer dynamičtěji, než naznačují výsledky testů, ale výjezd na dálnici nebo předjíždění ve vysokých rychlostech vyžaduje plánování. Trailblazer sice nenabízí nijak zvlášť sportovní podvozek, ale v zatáčkách se s ním dá dobře řídit – jeho ovladatelnost na nerovných cestách je však často drsná.
✓ Můžete také zkontrolovat:
Spotřeba paliva a MPG v praxi
Nejúčinnějším Trailblazerem je podle EPA pohon předních kol s větším 1,3litrovým tříválcem, který dosahuje 29 mpg ve městě a 33 mpg na dálnici. Upgrade na pohon všech kol snižuje tato čísla na 26 a 30. Model s pohonem všech kol, který jsme testovali, zvládl 31 mpg na 200 mil po dálnici. Trailblazer jsme netestovali s menším 1,2litrovým motorem a pohonem předních kol na dálnici, ale EPA odhaduje spotřebu paliva tohoto modelu na 29 mpg ve městě a 31 mpg na dálnici.
Interiér, pohodlí a nakládka
Design interiéru není tak odvážný jako exteriér, ale je prostorný, funkční a ve vyšších výbavách plný vybavení. Řidičská pozice je vysoká jako u SUV a na zadní sedadlo se pohodlně vejdou dva dospělí. Přestože většinu interiéru tvoří černý plast, vše je pokryto atraktivní texturou, aby nepůsobilo lacině. Ve vyšších výbavových variantách zajišťují ušlechtilý vzhled barevné ozdobné díly a chromované ozdoby. Za zadními sedadly je dostatek prostoru pro náklad a Chevy nabízí nejen sklopná zadní sedadla, ale také sklopné sedadlo spolujezdce, aby bylo místo pro příliš dlouhé předměty.
infotainment a konektivita
Trailblazer bude vybaven nejnovějším infotainment systémem Chevrolet, který umožňuje připojení dvou Bluetooth zařízení současně. 7,0palcový dotykový informační systém je standardem, volitelně je k dispozici 8,0palcová jednotka. Obsahuje integraci Apple CarPlay a Android automobil a satelitní rádio Sirius XM a ti, kteří se rozhodnou pro technologický balíček, mohou tato dvě rozhraní smartphonu propojit bezdrátově. Základní verze L je standardně dodávána se čtyřreproduktorovým stereo systémem, zatímco vyšší úrovně výbavy se dodávají buď se šesti reproduktorovým systémem, nebo se sedmi reproduktory prémiovým stereo systémem Bose.
bezpečnost a asistenci řidiče
Chevrolet vybavuje každý Trailblazer základní řadou asistenčních systémů řidiče a nabízí pokročilejší technologie, jako je adaptivní tempomat jako volitelná výbava.
Pro více informací o výsledcích nárazových testů Trailblazer navštivte webové stránky National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) a Insurance Institute for Highway Safety (IIHS). Mezi klíčové bezpečnostní prvky patří
- Automatické nouzové brzdění s detekcí chodců jako standard
- Lane Departure Warning a Lane Departure Warning jako standard
- K dispozici je adaptivní tempomat
záruka a údržba
Standardní záruka Chevroletu je pouze průměrná ve srovnání s mnoha konkurenty Trailblazeru. Hledáte něco s delší zárukou? The Hyundai Kona , Kia Seltos a Mitsubishi Outlander všechny nabízejí záruku až 10 let nebo 100 000 mil na hnací ústrojí. První plánovaná údržba Trailblazeru je zdarma, což je u jeho konkurentů neobvyklé, ale Hyundai překonává Chevrolet s bezplatným tříletým plánem údržby.
- Omezená tříletá záruka nebo 36 000 mil.
- Záruka na hnací ústrojí po dobu pěti let nebo 60 000 mil
- Bezplatná údržba při první kontrole